Skialpinizm, narciarstwo wysokogórskie, narciarstwo ekstremalne, turystyka narciarska, skitury, skitour, freeride
niedziela, 29 października 2006


Michał zjeżdża Zachodem Gronskiego
  
Podejście Zachodem Grońskiego; jeden z najtrudniejszych zjazdów w Tatrach Polskich 

Nie wdając się w szczegółowe rozważania w uproszczeniu możemy przyjąć, że termin narciartwo wysokogórskie to polski odpowodnik skialpinizmu.

Karol Życzkowski definiuje narciartwo wysokogóskie jako "poruszanie się na nartach w wysokogóskim terenie otwartym całych Tatr" jako przeciwstawienie terenu zamkniętego (przygotowane trasy narciarskie".

Przez ski-alpinizm rozumie on " zjazdy w terenie eksponowanym, grożące niebezpiecznym upadkiem, a także zjazdy połączone z wejściami wspinaczkowymi lub zjazdy wymagające użycia sprzętu wspinaczkowego i asekuracyjnego (niekiedy także podczas podejścia).

Przez narciartwo ekstremalne rozumie on z kolei "pokonywanie zjazdów o wysokim stopniu trudności".

Oto co możemy przeczytać w popularnych źródłach:

Za wikipedią:

Skialpinizm - połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych.

Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy ekstremalne w których pewne elementy są pominięte (np. zjazdowiec zostaje przetransportowany na grań za pomoca śmigłowca lub skutera śnieżnego, skiturowiec porusza się w terenie nie wymagającym wspinaczki itp.).


Sprzęt

Uprawianie skialpinizmu wiąże się z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, jak właściwe obuwie i wiązania skiturowe, umożliwiające zarówno zjazd narciarski jak i podchodzenie (ruchoma pięta, ruchomy staw skokowy buta, możliwośc usztywnienia), odpowiednie narty, zwykle bardziej wytrzymałe niż narty amatorskie o znacznie mnejszym ciężarze, użycie fok, czyli podklejanych, zwykle syntetycznych, podkładów pod ślizgi nart umożliwiających podchodzenie techniką biegową pod strome wzniesienia (bez konieczności stosowania techniki jodełki), czasami używanie raków narciarskich (tzw. szable) itp. Dodatkowo skialpinizm wiąże się z użyciem liny, przyrządów asekuracyjnych i zjazdowych, podobnie jak ma to miejsce we wspinaczce zimowej. Podczas wspinania narty transportuje się przytroczone do plecaka.

Umiejętności

Nie mniej ważnym aspektem tej działalności obok właściwego sprzętu i umiejętności jego wykorzystania jest posiadanie ogólnej wiedzy i doświadczenia górskiego, umiejętności orientacyjne, doskonała znajomość techniki zjazdu narciarskiego, odporność psychiczna i ogólna dojrzałość.

Technika

Po osiagnięciu punktu, z którego możliwy jest zjazd (grań, szczyt, przełęcz), następuje przejście do zjazdu, zwykle bardzo stromym terenem, często połaczonego z zeskokami z formacji takich jak progi, bule itp. Zjazd zwykle prowadzony jest terenem typu wąwóz, rynna, czy żleb, co sprawia, że możliwości sterowania czy trawersowania stromizny są znacząco ograniczone.

Sport ten uprawia się zwykle kiedy śnieg jest dobrze związany, z uwagi na niebezpieczeństwo lawin. Drogi zjazdowe posiadają swoja wycenę, w Tatrach stosuje się skalę trudności opracowaną przez Karola Życzkowskiego (od 1 do 6).Za www.k2.zakopane.pl:

Narciarstwo pozatrasowe i skialpinizm to nieidentyczne, chociaż bardzo pokrewne, formy tego sportu. Skialpinizm - jak sama nazwa wskazuje - jest połączeniem elementów alpinizmu i narciarstwa. Mamy z nim do czynienia od chwili, gdy trudności danej trasy zmuszają nas do użycia sprzętu wspinaczkowego, najczęściej raków i czekana (a czasami nawet liny, haków, etc.). Jest zatem bardzo górską i prawdziwie ekstremalną formą narciarstwa. Narciarstwo pozatrasowe jest nieco mniej ekstremalną odmianą narciarstwa, polegającą na jeździe poza utrzymywanymi trasami, zazwyczaj z użyciem kolejek i wyciągów jako podstawowej formy przemieszczania się w górę. Ze względu na zróżnicowany, stromy teren i zmienność warunków śniegowych, obydwie w/w odmiany "białego sportu" wymagają dobrej techniki jazdy jak i znajomości dodatkowych niebezpieczeństw czyhających na narciarza poza wyznakowanymi i przygotowanymi trasami. Dlatego też warto, szczególnie w początkach takiej działalności, korzystać z opieki i doświadczenia zawodowca.Poniżej przykłady zjazdów:

 

 
Pokor zjeżdza Kominem Drewnowskiego 

 

Obrazek "http://i107.photobucket.com/albums/m299/skitury/Traveler/hinczowa06.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

 Michał zjeżdża z Hińczowej Przełęczy

 

 

Dla kogo jest to sport?

Aby poradzić sobie w tej dziedzinie sportu trzeba nie tylko świetnie jeździć na nartach, ale też mieć spore doświadczenie w wędrówkach górskich zimą. Oprócz doskonałej kondycji ważna jest również orientacja w terenie.

Duży plecak do zapakowania całego sprzętu

Podstawowe wyposażenie skialpinisty to specjalne narty z dołączonymi do nich fokami, które umożliwiają podchodzenie pod strome wzniesienia. Bardzo ważnym elementem są też odpowiednie buty i wiązania, w których możliwy jest zarówno zjazd jak i podchodzenie pod górę. Oprócz tego konieczny jest sprzęt do wspinaczki. W Polsce doskonałym miejscem do uprawiania skialpinizmu są Tatry.

Wojtek przy zjeździe z Żółtej Ławki


Obrazek "http://i37.photobucket.com/albums/e58/kimawug-ski/predna%20basta/DSC00891.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.
Maćko i Zygmunt przy zjeździe z Przełęczy nad Czerwonym Żlebem do Doliny Młynickiej 

Obrazek "http://i37.photobucket.com/albums/e58/kimawug-ski/diablica/dia-ca18.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.
Kuba zjeżdża z Szataniej Przłęczy do Doliny Młynickiej
 
Obrazek "http://i107.photobucket.com/albums/m299/skitury/Traveler/Lomnica11.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.
Michał zjeżdza z Łomnicy 
 
Obrazek "http://i37.photobucket.com/albums/e58/kimawug-ski/szatania/sz47.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.
 
Zygmunt Szatanim Żlebem do Doliny Mięguszowieckiej 
 
Obrazek "http://i107.photobucket.com/albums/m299/skitury/Traveler/Posrednia04.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.
Michał z Pośredniej Przełęczy
 
 
Maćko, Kuba i ekipa przy zjeździe z Rysów
 

 
 
Centralnym żlebem z Wysokiej. 
 
 
 
 
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
F O R U M - NASZA WIRTUALNA SIEDZIBA
WARUNKI I POGODA
KAMERY-POLSKA I SŁOWACJA
WARUNKI I POGODA - ALPY
KAMERY-ALPY
SPRZĘT SKITUROWY
WYBRANE TEMATY NA FORUM
SKIALPINIZM i NARCIARSTWO WYSOKOGÓRSKIE
STRONY PRYWATNE PKSowców
ZAPRZYJAŹNIONE
Stupeň lavínového nebezpečenstva
Skopiuj CSS